Rodzina · 24 maja 2021

Różne rodzaje transportu

Transport jest dziedziną biznesu, która jest mniej przewidywalna niż by się można było spodziewać. Z reguły wydaje nam się, że dochodzi do transportu w zasadzie dwóch kategorii, czyli ludzi i towarów. Jednak nie jest to do końca prawda, ponieważ istnieje znacznie więcej rodzajów transportu. Jakiego rzeczy czy istoty mogą być tansportowane i jak się to odbywa? Prześledźmy kilka przykładów, aby rozszerzyć swoje horyzonty w kwestii transportu.

Transport ludzi

Jak się okazuje, oprócz transportu ludzi istnieje też transport zmarłych. Międzynarodowy transport zmarłych jest złożoną kategorią transportową. Oczywiście nie chodzi tutaj o standardowe przewiezienie ciała do kostnicy i na pogrzeb. Mówimy o sytuacji, kiedy osoba zmarła za granicą swojego kraju i do pogrzebu ma dojść w innym kraju niż ten, w którym doszło do zgonu. W takiej sytuacji jest konieczność przetransportowania ciała odpowiednim środkiem lokomocji. Zwykle jest to po prostu samolot, jednak w przypadku krajów sąsiednich może to być transport samochodowy. W przypadku transportu drogą lotniczą istnieje konieczność załatwienia szeregu formalności, aby międzynarodowy transport zmarłych mógł w ogóle mieć miejsce. Potrzebne są wówczas dane rodziny lub bliskich zmarłego, które odpowiednio zaopiekują się ciałem po momencie wylądowania w danym kraju. Również zwłoki są sprawdzane i prześwietlane przez pracowników służby celnej, aby wykazać, że tak delikatny moment nie jest okazją do przemytu nielegalnych towarów.

Transport zwierząt

Kolejnym przypadkiem jest transport zwierząt. Oczywiście nie mówimy tutaj o klasycznym przewożeniu zwierząt do rzeźni. Ten rodzaj transportu odbywa się zwykle w karygodnych warunkach i jest przedmiotem działań licznych aktywistów działających na rzecz praw zwierząt. Jednak sprawa staje się bardziej skomplikowana, kiedy jakieś zwierze ma zostać dostarczone do zoo czy innego ośrodka tego typu. Wyjątkowo kłopotliwy jest transport zwierząt morskich. Pewnie nigdy nie zastanawiałeś się jak udało się przetransportować orkę do parku rozrywki czy wielkiego morsa. Tego typu transport wymaga szczególnych środków ostrożności i wielkich gabarytów. Zwierzęta są transportowane w specjalnych kontenerach, w których ma miejsce stałe pompowanie wody. Jest to konieczne, ponieważ w innym wypadku tlen w wodzie by się szybko skończył i zwierze mogłoby się zwyczajnie udusić. Tego typu transport musi odbywać się szybko, ze względu na rosnący poziom stresu u zwierzęcia. W innym wypadku, jeśli do transportu nie dojdzie szybko, zwierze może być przemęczone również pod kątem psychicznym, co przekłada się na depresję u zwierzęcia. Trochę łatwiej jest ze zwierzętami lądowymi, które mogą być transportowane w klatkach. Zwykle podaje im się wtedy różnego rodzaju substancje, w formie zastrzyków, które działają na nie usypiająco. W ten sposób można przewieźć śpiącego lwa czy byka i nie jest to tak skomplikowane, jak w przypadku transportu orki czy morsa. Jednak w obu wypadkach należy zachować wysoki poziom ostrożności.