Dom i ogród · 7 września 2021

Hodowla róż – skąd brać sadzonki?

Odpowiedź na tytułowe pytanie może być jedna – ze szkółki róż. To właśnie szkółka róż daje Ci pewność, że zakupione w tym miejscu róże pnące lub róże wielkokwiatowe będą rosnąć i prawidłowo się rozwijać, aby nawet po długiej, chłodnej wiośnie cieszyć widokiem przepięknych, dużych, nieregularnych kwiatów, rozmieszczonych na łodydze pojedynczo lub zebranych w kwiatostany oraz słodkim, upajającym zapachem. Nie mniejszą dekorację stanowią również ich czerwono-pomarańczowe owoce.

Róże wielkokwiatowe z gołym korzeniem najlepiej sadzić jesienią. To rośliny z zasady ozdobne i są uważane za jedne z najpiękniejszych. Wprowadzają romantyczny nastrój w ogrodzie czy na balkonie, ożywią każdy zakątek. Pasują do wielu ogrodniczych kombinacji. Kolory róż mają znaczenie, gdy chcemy podarować je bliskiej osobie, np. czerwone to wspaniały prezent dla NIEJ.

Efektowne, dorastające nawet do sześciu metrów róże pnące mogą być sadzone w pobliżu altanek, bram czy kolumn. Należy jednak pamiętać, że róże pnące mają tak zwane pnącza prymitywne – nie owijają się wokół podpory, a dosłownie po niej wspinają, w związku z czym będą potrzebowały dodatkowego wiązania lub przyczepiania, aby prawidłowo rosły i nie odchylały się w złym kierunku.

róża pnąca do ogrodu

Szkółka róż Hyżowie, z oferty której zdarzało mi się już kilkukrotnie korzystać, oferuje niespotykaną różnorodność jej gatunków – róże pnące, przez róże wielkokwiatowe po okrywowe czy rabatowe, a nawet miniaturowe, które sprawdzą się w doniczkach na tarasie czy balkonie.

Wybierz zdrowe sadzonki róż do ogrodu, a latem będą Cię dzień w dzień cieszyły pięknie pachnące i kwitnące krzewy róż!