Różne · 10 października 2016

Profile LED w domu – zalety

Taśmy LED mają niewyobrażalnie wielki potencjał. Ich zastosowania i możliwości wykorzystania są możliwe w prawie każdym miejscu w domu. Istnieje jednak pewien zarzut, przez który paski LED są ganione a mianowicie ich wygląd. To prawda, nie wyglądają one estetycznie a umiejscowione w eksponowanym miejscu mogą zepsuć nawet najbardziej okazałą ekspozycję. Dzieje się tak ponieważ pojedyncze diody widoczne będą jako pojedyncze punktu emitujące światło. O ile taśma będzie ukryta na przykład w suficie podwieszanym, czyli w miejscu gdzie nie rzuca się w oczy, nie będzie problemu. Dla miejsc widocznych, wymyślono LED profile aluminiowe. Jest to najprościej mówiąc zgrabna listwa w kształcie rynienki „U”, w której zamontowana taśma daje lepsze efekty wizualne. Całość schowana jest za matową osłoną, której zadaniem jest rozproszenie światła i pozbyciu się efektu punktowego światła.

Zadaniem profili LED jest również bezpieczeństwo. Tak ulokowana taśma może być z powodzeniem stosowana w wykończeniu schodów czy podłóg. Jest to niesamowicie istotne w przypadku, kiedy chcemy zamontować iluminacje świetlne na zewnątrz budynku. Wodoodporne profile świetnie się w tym sprawdzą, dzięki czemu obszar wokół naszego domu czy innych budynków rozświetli się pełnią przyjemnego dla oka światła.

Nie można również wspomnieć o kacie padania światła. Różne rodzaje paneli mogą być stosowane do osiągniecie pożądanego przez nas efektu. Możemy zatem intensyfikować lub zmniejszać promień świetlny, co będzie istotne w miejscach, gdzie nie chcemy aby taśma świeciła mocnym strumieniem, a raczej kierunkowym, rozproszonym.

Tak jak już zostało nadmienione, rozproszenie światła w profilach LED jest wyjątkowo przydatną funkcją. Po przez stosowanie zaślepek, o rożnym poziomie rozproszenia, uzyskane efekt może zostać dostosowany do konkretnych potrzeb użytkownika. Aby jednak wszystkie parametry zostały dostosowane, należy również pamiętać o nagrzewaniu się elementów. Nasz profil LED może posłużyć zatem jako radiator, który oddaje ciepło wytworzone podczas pracy taśmy do otoczenia. Należy w profilach montować takie taśmy, które nie będą nadmiernie się nagrzewać. Preferowaną będzie taśma o parametrze IP20. Zastosowanie mocniejszej, może w konsekwencji doprowadzić do przegrzania się, a następnie zniszczenia elementów instalacji świetlnej.