Dzieci · 14 maja 2021

Którą pościel dla dziecka wybrać? Wypełnienie wełniane czy bawełniane?

Kupno pościeli dla malucha wymaga nieco zachodu – na rynku znajdziesz mnóstwo modeli, które różnią się nie tylko rozmiarem, ale też rodzajem wypełnienia. Sprawdź, jak dokonać najlepszego wyboru i kupić najlepszą pościel z wypełnieniem dla dzieci!

Pościel dziecięca z wypełnieniem wełnianym czy bawełnianym?

Wełniane wypełnienie ma doskonałe właściwości termoizolacyjne – daje ciepło oraz zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Twoje dziecko się nie spoci, a także, gdy będzie zimno nie zmarznie. Kołdra z wełnianym wypełnieniem jest również odpowiednia dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu i roztoczy, a tym samym nie wywołuje reakcji alergicznych. Jeśli zdecydujesz się na taką pościel z wypełnieniem dla dziecka, musisz pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń dotyczących prania. Wełnę można prać na ogół w wysokich temperaturach – pod tym względem przewyższa ona jakością wypełnienie syntetyczne. Bawełna, jako wypełnienie kołder jest również bardzo praktyczna. Nadaje się do prania w wysokich temperaturach i ma dobre właściwości termoizolacyjne. Jeśli wybierzesz grubsze wypełnienie, wówczas kołdra będzie odpowiednia na zimę, natomiast na lato i wiosnę zaopatrz się w lżejszą wersję.

Jaki rozmiar pościeli wybrać?

Oprócz rodzaju wypełnienia, istotny jest również rozmiar pościeli. Dla niemowląt powinniśmy wybierać pościel z cienkim, bawełnianym wypełnieniem, która ma rozmiar pasujący do kołyski, kosza Mojżesza lub łóżeczka dziecięcego. W komplecie możemy też nabyć ochraniacz na łóżeczko – maluch nie będzie obijał się o szczebelki. Dla starszych dzieci, które śpią już w większych łóżkach wybierz kolorową, estetyczną pościel. Tutaj możesz zastanowić się nad nieco większym rozmiarem i kupić niejako pościel na wyrost. Przedszkolak bardzo szybko rośnie, dlatego jeżeli pościel szybko okaże się za krótka! Dzieci w wieku około 8-10 lat mogą spać już pod kołdrą, która ma ,, dorosłe “ rozmiary. Nie zapomnij jednak o walorach estetycznych – pościel musi podobać się Twojemu dziecku!

Jakich produktów szukać i jak sprawdzać ich jakość?

Duży wybór nie zawsze oznacza, że szybko zdecydujemy się na konkretny model – jest wręcz przeciwnie, ponieważ trudno nam dokonać zakupu wobec szerokiej gamy asortymentu. Podczas zakupów, sprawdź certyfikaty, jeśli jest to dla Ciebie ważne. Zwróć też uwagę na parametry, to istotne, zwłaszcza, gdy chodzi o wypełnienie syntetyczne.

Im lepsza jakość sztucznego wypełnienia, tym dłużej kołdra zachowa swoje właściwości termoizolacyjne oraz estetyczne. Gdy wypełnienie jest miernej jakości, wówczas już po pierwszym praniu w pralce, wkład zbije się w kulki, a tym samym kołdra może nie nadawać się do użytku.