Żarówki LED

Żarówki LED coraz częściej są używane zamiast tradycyjnego oświetlenia. Dzięki nim oszczędza się energię i można rozjaśnić zarówno całe pomieszczenie jak i wybraną jego strefę. W ten sposób wnętrze nabiera indywidualnego charakteru, staje się bardziej eleganckie i dekoracyjne.

Czym są LEDy

Lampy LED składają się z małych, elektroluminescencyjnych diod, które są umieszczone w specjalnej oprawie z trzonkami E14 i E27. Taka budowa pozwala na zamontowanie LEDów w miejscu, gdzie dotychczas znajdowały się tradycyjne żarówki. Zalicza się je do półprzewodnikowych źródeł światła i mogą z powodzeniem zastępować nie tylko tradycyjne żarówki, ale również halogeny, czy świetlówki. W LEDach producenci stosują okrągłe diody, jak również typu SMD i COB, które charakteryzują się szerszym kątem świecenia, a także są bardziej wydajne i trwałe od tradycyjnych diod. Żarówka LED świeci w wielu różnych kolorach, a określoną barwę uzyskuje się w zależności od zastosowanego luminoforu, który świeci poprzez pobudzenie niebieską diodą elektroluminescencyjną.

Jakie są zalety i wady lamp typ LED

Do największych zalet LEDów można zaliczyć natychmiastowy start, krótki czas potrzebny do osiągnięcia pełnej jasności, wysoka trwałość, sięgająca nawet do dwudziestu pięciu lat. Ponadto żarówki typu LED nie nagrzewają się tak bardzo jak tradycyjne, mogą świecić w różnych barwach, zarówno w ciepłych jak i w ich zimnych odcieniach. Ze względu na taką uniwersalność bardzo łatwo jest dobrać żarówkę do konkretnego pomieszczenia. Do walorów można też z pewnością zaliczyć to, że nie zawierają żadnych toksyn, w tym rtęci. Mogą świecić od trzydziestu do nawet stu tysięcy godzin w zależności od tego, jaką się wybierze lampę. Lampy te zużywają o blisko dziewięćdziesiąt procent mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki. W dodatku są zupełnie niewrażliwe na liczbę włączeń i wyłączeń, dlatego też często łączy się je z czujnikami ruchu. Niemniej nawet te lampy mają wady, a największą z nich jest dość wysoka cena.